Відновлення рухливості руки

Процес реабілітації починається відразу ж після операції. Чим пізніше почати реабілітацію руки, тим більше зусиль потрібно буде докласти, тим більш складним буде цей процес. Ваша задача – повністю відновити рухливість руки. Кращим помічником для Вас може стати спеціальна гімнастика.

Спочатку після операції, коли рука і плече стиснуті в рухах і в області плеча виникає відчуття стягнутості, деякі жінки починають сутулитися і зводити плечі. Майте на увазі, 8 що це не вирішує проблеми, а лише призводить до надмірної напруги м’язів і стає причиною болю у плечі і потилиці. Порушення постави може бути спричинене також звичкою постійно носити хвору руку зігнутою і притиснутою до себе. Тому починайте стежити за своєю поставою, як тільки Ви стали підніматися і ходити.

Протягом перших днів після операції Вам буде корисно робити дихальні вправи. Наприклад, лежачи на спині зробіть глибокий вдих, щоб розширилися грудна клітина. Потім зробіть видих і відпочиньте. Думайте про те, що разом із повітрям, яке виходить із легенів, із Вашого тіла виходить уся напруга. Розслабтеся, коли Ви робите видих. Зробіть цю вправу три або чотири рази, повільно вдихаючи та видихаючи повітря, потім відпочиньте. Це допоможе Вам розслабитися, а також розширити грудну клітину та легені для підтримки їх нормальної діяльності.

Перші вправи і гімнастику починайте робити ще в стаціонарі. Спочатку їх треба робити дуже обережно і з різними обмеженнями, тому краще, коли їх показує фахівець.

Пізніше Ви будете робити усе самі, і результат відновлення рухливості руки буде залежати саме від Вас. Чим більше уваги Ви приділите вправам, тим скоріше відновиться рука. Ось деякі рекомендації:

  • Ви можете починати робити вправи для поновлення рухливості плеча тільки тоді, коли дозволить лікар. Деякі вправи можна робити на другий день після операції, а інші можна починати через кілька днів. Спитайте у свого лікаря, коли та які вправи можна робити після операції.
  • Займайтеся гімнастикою регулярно.
  • Виберіть у своєму розпорядку дня спеціальний час для виконання вправ і не дозволяйте нікому переривати Вас.
  • Збільшуйте поступово навантаження і час занять (кількість вправ і повторень).
  • Продовжуйте розробляти руку, доки об’єм її рухів не досягне нормального рівня. Нормальна рухливість плеча вважається досягнутою тоді, коли Ви зможете робити однакові рухи, як рукою з прооперованої сторони, так і здоровою рукою.
  • Уникайте сильних і різких рухів. Вважається нормальним розтягувати плече доти, доки не відчується слабке напруження. Розтягування треба робити повільними та спокійними рухами, а не ривками. Деякі жінки вважають, що їм легше робити вправи після теплої ванни або душу, коли м’язи розігріті.
  • Після операції або курсу радіотерапії ви можете відчувати напругу та заніміння у ділянці шиї та пахви. Це нормальне відчуття. Продовжуйте робити вправи щонайменше три рази на день, доки не відчуєте, що напруга зникла.
  • Не хвилюйтеся, якщо виникне відчуття горіння, пощипування або болю із зовнішньої сторони руки та вздовж грудної стінки. Ці відчуття з’явилися внаслідок подразнення нервових закінчень. Подібні відчуття часто стають ще сильнішими впродовж 2-3 тижнів після операції. Рухи можуть посилити тимчасовий дискомфорт, але дуже важливо, щоб Ви продовжували робити вправи для підтримання діапазону рухів. В багатьох випадках чутливість відновлюється до нормальної. Якщо рука розпухне і стане більш слабкою, ніж перед 10 тим, як Ви почали робити вправи, необхідно скоротити кількість повторень однієї і тієї ж вправи та звернутися до лікаря.
  • Виконання звичних дій допоможе збільшити діапазон рухів. Мийте голову, розчісуйте волосся, самі застібайте ліфчик, старайтеся піднімати руки вгору та закладати їх за голову, що також сприяє розвитку рухливості.
  • Будьте завзяті, але терплячі: не чекайте від себе занадто багато. Шлях до відновлення рухливості Вашого плеча – це поступове, крок зо кроком, збільшення рухів кожного дня. Якщо Ви раніше не займалися лікувальною гімнастикою, виконуйте вправи повільно, амплітуду і число повторень збільшуйте поступово. Спочатку включіть в комплекс 10 – 14 вправ, потім збільшуйте їх кількість. У випадку двосторонньої мастектомії вправи виконуйте одночасно двома руками або по черзі кожною рукою.
X