Відновлення після операції

Те, як ви будете почувати себе після операції, залежить від обсягу втручання як на самій молочній залозі, так і регіонарних лімфовузлах.

Звичайно, після органозберігаючій операції і біопсії сигнального лімфовузла відновитися буде простіше, ніж після мастектомії і лімфаденектомії (видаленні всіх регіонарних лімфовузлів).

Добре, якщо в день операції до вас зможе приїхати хтось із близьких, щоб допомогти в перші години після наркозу. Допоможе зручніше влаштуватися в ліжку і проводить в туалет. Лікарі не радять «залежуватися» після операції, щоб швидше відновитися і уникнути утворення спайок.

Операція завжди загрожує ускладненнями. Після будь-якого хірургічного втручання в організм через рану може потрапити інфекція. Тому (при необхідності) після операції пацієнтам призначають антибіотики, щоб уникнути запалення. Якщо є почервоніння шкіри або набряк після операції, нагноєння або підпротікання в області шва, підвищення температури, потрібно обов’язково повідомити про це лікаря.

Також після операції з видалення молочної залози і лімфовузлів можуть виникнути складності з рухливістю руки з боку операції – шкіра і шви будуть натягатися, набряклість тканин заважатиме нормально працювати м’язам. Тому дуже важливо якомога раніше (наскільки це буде для вас можливо і прокон-сультувавши з лікарем) почати розробляти руку, щоб обмеження рухливості не закріпилося. Медсестра або лікар покаже вправи, які потрібно робити після операції. Зарядка потрібна для руки, щоб знизити ризики виникнення такого важкого ускладнення, як лімфостаз.

Лімфостаз – профілактика і лікування

Лімфатична система схожа на кровоносну – лімфа рухається по всьому організму по найтонших протоках, переносячи великі молекули і навіть цілі клітини, які не можуть потрапити в лімфатичну систему. Після мастектомії відтік лімфи від руки і області грудної клітини, лімфа від якої збиралася в віддалені лімфатичні вузли, порушується, що в 8-40% випадків може призводити до виникнення набряку. Це ускладнення називається лімфостаз, лімфедема або постмастектоміческій набряк.

Довгий час лікарі-онкологи сприймали це ускладнення як необхідне зло, адже головне – вилікувати рак, а вже те, що жінка буде страждати від набряку і не зможе повноцінно використовувати руку – ну це вже витрати. Головне, жива. Більш того, частина лікарів вважають і кажуть, що лімфостаз після такої операції – це варіант норми. Але це не так! Лімфостаз (навіть ранній) – НЕ НОРМА і його обов’язково потрібно лікувати.

Лімфатичний набряк підрозділяють на 4 стадії:

0 ступінь – це стан, коли можливості лімфатичної системи знизилися (за рахунок операції, променевої терапії), але набряку ми не бачимо. В цей час він може або повністю відсутні, або може накопичувати рідину в підшкірній жировій клітковині, але ми цих змін поки розпізнати не можемо.

I ступінь – лімфатичний набряк виникає час від часу. Найчастіше набряк з’являється до вечора і повністю зникає до ранку. В цей час лімфатичні судини активно працюють, але поступово їх можливості вичерпуються.

II ступінь – набряк стає стійким. У ряді випадків після відпочинку він зменшується, але повністю не проходить. Це говорить нам про те, що лімфангіони (маленькі лімфатичні «Сердечка») не справляються з покладеною на них навантаженням і їм терміново потрібна допомога.

III ступінь – лімфатичний набряк щільний, постійний. До цього моменту лімфангіони починають гинути – атрофія. Лімфатична система продовжує виконувати свої функції, але її стан постійно погіршується. Багато змін, які відбуваються на цій стадії, є повністю незворотними.

Це небезпечний стан, в критичних ситуаціях може привести до того, що руку можуть запропонувати ампутувати. Однак незважаючи на те що навіть в самих запущених випадках лімфедеми можна уникнути ампутації, потрібно пам’ятати, що набряк легше запобігти, ніж лікувати.

У профілактиці набряків є три основних моменти. Початок носіння профілактичного компресійного трикотажу дозволяє знизити ризик розвитку лімфатичного набряку у жінок після мастектомії більш ніж в 2 рази, а також надзвичайно важлива фізична реабілітація.

Дуже важливим є вивчення пацієнтом інформаційних матеріалів або проходження спеціальних шкіл пацієнтів. Це дозволяє сформувати розуміння того, як працює лімфатична система і яким чином наша повсякденна активність впливає на її роботу, а також отримати практичні навички, які дозволяють підтримувати роботу лімфатичної системи після її пошкодження.

Після операції потрібно пам’ятати про зниження місцевого імунітету в області, де були видалені лімфатичні вузли, і уникати ситуацій, що збільшують ризик проникнення інфекції під шкіру. Для цього будь-яку роботу, при якій можна поранитися, потрібно робити в рукавичках. Бути особливо акуратною, ро-блячи манікюр – відмовитися від обрізного манікюру зовсім, не відривати задирки. До і після сеансу манікюру слід обробити шкіру рук неспиртного антисептичним розчином. Працювати в саду – тільки в рукавичках. Не можна робити ін’єкціїї в руку з боку операції, здавати з неї аналізи крові, а також міряти на ній тиск.

Важливо уникати зайвого фізичного і статичного навантаження без компресійного рукава. Це збільшує навантаження на лімфатичну систему. Заняття лікувальною фізкультурою повинні проводитися в правильно підібраному компресійному трикотажі (краще, якщо його вам підбере лікар-реабілітолог, фахівець в області лімфатичних набряків).

Якщо набряк все-таки виник, то потрібно максимально швидко звернутися до лікаря-лімфолога. Методом лікування лімфедеми, який має один з найвищих рівнів доказовості (1B), є комплексна фізична противонабрякова терапія (КФПТ, CDT).

X