Симптоми

Проте рак можна запідозрити і за симптомами.

Ущільнення / пухлину в тканині молочної залози – не дивлячись на те що лікарі настійно рекомендують не нехтувати профілактичними обстеженнями, до сих пір більшість жінок знаходять пухлину у себе в грудях самостійно завдяки звичці проводити самостійне обстеження грудей. А іноді – зовсім випадково.

Пухлина частіше щільна, навіть тверда. Вона щільно зростається з тканинами і не «перекочується» під шкірою.Нерідко шкіра навколо пухлини натягується і утворюється «втягнення» – зморшкуватість, схожа на шрам від опіку. Зазвичай пухлина безболісна.

Симптомом раку також може бути збільшений щільний лімфовузол в пахвовій зоні. При цьому на відміну від лимфовузла, який реагує на запалення, він не болить. Можливі кров’янисті виділення з соска.

До симптомів, характерним для більш поширених форм пухлини, відносяться:

  • помітна на око деформація шкіри молочної залози над обумовленою пухлиною (особливо при огляді з піднятими вгору руками);
  • виражений симптом втягнення шкіри над пухлиною;
  • симптом «лимонної кірки» над пухлиною або за її межами;
  • виражене потовщення соска і складки ареоли;
  • втягнення соска;
  • виділення з соска;
  • деформація молочної залози, зменшення або збільшення її розмірів, підтягування її вгору, фіксація до грудної стінці;
  • множинні щільні малорухомі або нерухомі лімфатичні вузли в пахвовій області на стороні пухлини, іноді зливаються в конгломерати;
  • щільні надключичні лімфатичні вузли на стороні ураження.

Якщо при УЗД, на мамограмі або МРТ лікар виявить ущільнення або пухлину, він направляє пацієнтку на подальше обстеження.

Первинна діагностика

Біопсія молочної залози – метод дослідження, за допомогою якого лікар забирає шматочок тканин або рідина з підозрілої ділянки молочної залози. Цей шматочок вивчають під мікроскопом, щоб з’ясувати, чи є в ньому злоякісні клітини.

Але звичайна тонкоголкова пункція не визначає тип пухлини, тому це тільки перший аналіз, щоб визначити наявність раку.

Біопсія молочної залози буває трьох типів.

  • Тонкоголкова аспірація (пункційна біопсія).
  • Толстоігольна біопсія (трепанобиопсия).
  • Хірургічна біопсія (видалення частини або всієї пухлини).

Три останніх – найбільш інформативні та виконуються в умовах денного або звичайного стаціонару. У поліклініці проводять перший варіант біопсії.

Уточнююча діагностика раку молочної залози

Коли пацієнтка приходить на перший прийом до лікаря-онколога, вона знає тільки, що у неї є ракові клітини. Але для початку лікування цього недостатньо, потрібно дізнатися, на якій стадії рак, чи є він гормонозалежним або спадковим і т.д. Все це потрібно для підбору найефективнішого лікування. Тому онколог почне з того, що призначить обширне обстеження для визначення біологічного підтипу пухлини і її рецепторного статусу, стану тканинних факторів прогнозу. Для цього потрібно буде зробити трепанбіопсію (вакуумну аспираціонну біопсію), щоб забрати достатню кількість тканини пухлини для подальшого вивчення – гістологічного і іммунногістохімічного дослідження (ІГХ). Також при виявленні змін зробити біопсію регіонарних лімфовузлів, щоб зрозуміти, чи поширився рак.

Гістологічне дослідження дозволяє також визначити джерело ракових клітин, з’ясувати, де вони з’явилися (в протоках, дольках або інших структурах молочної залози).

Залежно від будови злоякісних клітин, розрізняють наступні види раку:

  • аденокарцинома; медулярний рак; рак Педжета;
  • плоскоклітиний рак;
  • апокріних рак та ін.

Імуногістохімічний аналіз ракових клітин на HER2

Гістологічне дослідження дозволяє також визначити джерело ракових клітин, з’ясувати, де вони з’явилися (в протоках, дольках або інших структурах молочної залози).

ІГХ оцінює також кількість HER2 в ракових клітинах за допомогою балів від 0 до 3 +. Якщо HER2 = 0 або 1, це вважається негативним аналізом, HER2 3 + є позитивним, між ними – прикордонний результат 2+, що вимагає додаткового уточнення. Також визначається присутність в ракових клітинах і інших рецепторів – до гормонів естрогенів (ER) і прогестерону (PR).

Що таке FISH-тест?

Різні лабораторії і лікарі-гістології використовують не завжди однакові критерії для визначення HER2-статусу. Якщо результат HER2 становить 2+ (в окремих випадках 1+), проводиться ще один аналіз – FISH-тест.

Це нове і складне молекулярно-цитогенетичне дослідження, тому FISH-тест, переважно, проводиться в комерційних лабораторіях. Позитивний результат показує агресивність пухлини – схильність до швидкого росту і метастазування, негативний результат говорить про зворотне. Отримавши результати імуногістохімічного аналізу, онколог формулює повний остаточний діагноз і тільки тоді може призначати лікування.

Чи потрібно здавати кров на онкомаркери

Аналіз крові на онкомаркер, на жаль, недостатньо інформативний, тому його не роблять для діагностики раку. Цей показник може бути в нормі навіть при наявності пухлини, і навпаки – може бути підвищений у здорової людини. Але доктор може використовувати рівень білка СА15-3, СА 125 і РЕА під час лікування раку, щоб відстежувати динаміку.

X