Рак молочної залози. Поради лікаря

Хвороба може початися у молочних протоках або часточках залозистої тканини. Вже протягом багатьох років на злоякісні утворення грудей припадає кожен восьмий випадок раку у світі. Це найпоширеніше онкологічне захворювання у жінок.

На початкових етапах формування пухлини проходить безболісно і практично безсимптомно, через це рідко діагностується на ранніх стадіях. Висока смертність пов’язана з метастазами, які поширюються організмом і вражають, у першу чергу, лімфатичні вузли, а потім інші органи. Чим довше рак грудей не діагностується, тим більше виникає патологічних клітин — відповідно зменшуються шанси подолати захворювання. Деякі жінки потрапляють до групи високого ризику розвитку раку молочної залози через спадкові фактори. Наприклад, якщо у кількох близьких родичів (жінок та/або чоловіків) був діагностований рак молочної (грудної) залозиособливо в молодому віці, висока ймовірність наявності мутації в генах BRCA1 або BRCA2.

Сімейні форми раку спостерігають з давніх часів, однак тільки нещодавно стали відкривати причини підвищеної частоти випадків онкологічних захворювань у деяких сім’ях. У 1994 р. було виявлено перший ген, відповідальний за розвиток РМЗ – BRCA1 (від Breast Cancer 1; Y. Miki et al., 1994), а через рік – ще один, BRCA2 (R. Wooster et al., 1995).

Ці гени є класичними онкосупресорами та відіграють важливу роль у процесах репарації, тобто виправленні ушкоджень ДНК, і запускають один із механізмів канцерогенезу (K. Gudmundsdottir, A. Ashworth, 2006; S.A. Narod, W.D. Foulkes, 2004). Наявність мутацій в цих генах значно підвищує у жінок і чоловіків ризик раку молочної залози, ризик раку яєчників у жінок, а також деяких інших видів раку у обох статей. Якщо говорити про гени BRCA1 і BRCA2, то вони підвищують ризик розвитку РМЗ до 87% і РЯ до 50% протягом життя.

Серед усіх людей (в популяції) носійство мутацій генів BRCA1 / BRCA2 становить 1-2%. На сьогоднішній день це найпоширеніша мутація генів, що підвищує ризик онкологічних захворювань.

Діагностувати мутації BRCA1 / BRCA2 необхідно в групах ризику для виявлення здорових носіїв, щоб забезпечити ефективну профілактику і ранню діагностику онкозахворювання. Однак, виявлення спадкових мутацій серед онкологічних пацієнтів також є дуже важливим, тому що значно впливає на тактику їх подальшого лікування. Як ми знаємо, це не єдина причина розвитку раку, адже онкологічні захворювання, включаючи рак молочної залози, трапляються і у людей без відомої генетичної схильності, а при наявності мутацій в генах BRCA1 / BRCA2 рак розвивається далеко не у всіх випадках. Тому загальні рекомендації для профілактики раку молочної залози, що стосуються способу життя, актуальні абсолютно для всіх.

Також, у пацієнток з BRCA-асоційованим РМЗ значно підвищується ризик розвитку другої пухлини.

Крім цього, онкологічний ризик підвищується і у чоловіків-носіїв мутацій BRCA. Так, дані мутації істотно підвищують ризик раку простати і грудної залози.

Носії BRCA-мутацій обох статей також мають підвищений ризик розвитку раку підшлункової залози і меланоми.

Жінки з мутацією гена BRCA1 також мають підвищений ризик потрійного негативного раку молочної залози (агресивна форма раку, якапогано піддається лікуванню).

Показання до тестування на спадкову схильність представлені багатьма міжнародними медичними організаціями та розроблені для різних захворювань, в тому числі на РМЗ і раку яєчників (РЯ) (www.nccn.org).

Рекомендації NCCN (РМЗ і РЯ) наявність мутації BRCA у кровного родича:

  • 2 пухлини МЗ (двосторонній рак, або 2 окремих пухлини в одній молочній залозі), у пацієнтки або родича;
  • 2 родичів по батьківській, або материнської лінії з РМЗ;
  • рак яєчника (включаючи рак маткової труби і первинний рак очеревини);
  • РМЗ в молодому віці (до 50 років);
  • тричі-негативний рак молочної залози (при якому у ракових клітин відсутні рецептори ER- PR- Her2-) РМЗ;
  • РМЗ у віці до 45 років у родича першого або другого ступеня споріднення.
  • три і більше злоякісних пухлин в особистому або сімейному анамнезі наступних органів: рак підшлункової залози, ендометрія, передміхурової залози, надниркових залоз, щитовидної залози, нирки, шлунка, саркома, меланома, мозку.
  • приналежність до популяції з високим ризиком носійства мутації.
  • рак грудної залози у чоловіків в особистому та / або сімейному анамнезі.

Таким чином, пошук мутацій генів BRCA1 / BRCA2 показаний людям з:

  • обтяженим сімейним онкологічним анамнезом (перенесли рак або мають близьких родичів, які перенесли рак молочної залози і / або яєчників),
  • пацієнтам молодого віку, з первинно-множинним раком (пухлини в обох молочних залозах або в декількох органах),
  • всім пацієнткам з раком яєчників.

Для відповіді на питання про те, як працюють гени BRCA1 / BRCA2 необхідно досліджувати їх на наявність 30 і більше мутацій, тому обстеження часто проводять в два етапи. Обстеження на мутації генів BRCA1 / BRCA2 необхідно проводити тільки після консультації з лікарем, як і розгляд результатів.

Яка практична цінність результатів цього обстеження?

Для жінок з раком молочної залози і раком яєчників

Пов’язані з мутаціями BRCA1 / 2 пухлини мають відмінну від виниклих по іншим неспадковим причин тактику хіміотерапії.

Оскільки гени BRCA входять в систему репарації (ремонту) ДНК, при таких пухлинах повинні бути ефективні препарати, які викликають пошкодження ДНК (такі як платина). Клінічні дослідження підтвердили це припущення.

Виявлення BRCA-асоційованих пухлин і з’ясування функції BRCA в клітині дало також поштовх до створення нових препаратів, які повинні блокувати альтернативний шлях відновлення пошкоджень ДНК і, таким чином теж приводити до їх швидкого накопичення і загибелі клітин з неактивним BRCA.

Якщо мутації генів BRCA виявлені у здорової жінки?

У такому випадку вибір подальшої тактики здійснюється індивідуально, спільно лікарем і пацієнткою.

Відповідальність за інформування кровних родичів про носійство спадкових мутацій і пов’язаних з ними ризики несе сам носій мутації.

Спираючись на рекомендації NCCN (www.nccn.org), процедури по зниженню онкологічного ризику можна розділити на 3 групи: спостереження (скринінг для жінок з підвищеним ризиком РМЗ), профілактична хірургія, лікарська терапія.

Процедури, що знижують ризик розвитку і підвищує раннє виявлення РМЗ, включають щорічне клінічне обстеження, а також МРТ або мамографію молочних залоз, починаючи з 25 років, або раніше, з віку в якому був виявлений РМЗ у родички. Після 30 років можливе проведення МРТ в комплексі з мамографією.

Для профілактики РЯ NCCN рекомендує проведення щорічного трансвагинального УЗД в комплексі з визначенням в крові онкомаркера СА-125. Однак автори відзначають, що дана тактика не призводить до істотного зниження ризику виявлення РЯ і рекомендується тільки для носіїв мутацій, які відмовилися від профілактичного видалення маткових труб і яєчників.

Існує і такий напрямок як профілактичні операції: видалення обох молочних залоз (двостороння профілактична мастектомії) – знижує ризик розвитку РМЗ на 90%, а видалення маткових труб і яєчників (сальпінгіт-оофоректомія) знижує ризик РМЗ на 68%, а раку яєчників – на на 96%. Проведення операції з видалення труб і яєчників рекомендується після народження дітей, але, переважно, до 40 років. Також є хірургічні особливості проведення даної операції у носіїв мутацій.

Методи профілактики РМЗ при носійстві мутацій за допомогою лікарських препаратів поки тільки досліджуються.

У керівництві NCCN розглянуті також репродуктивні опції для носіїв спадкових мутацій. Так, запропоновано інформування молодих осіб (чоловіків і жінок) про можливість проведення передімплантаційної діагностики (метод виявлення ембріонів, що мають генні і / або хромосомні аномалії) з метою відбору ембріонів без мутації. Також є дані про те, що носії мутації в гені BRCA2 мають підвищений ризик іншого генетичного захворювання – анемії Фанконі. Пацієнти з анемією Фанконі мають серйозні порушення в системі згортання крові, що викликає значні ускладнення в перебігу вагітності і вимагає особливої уваги акушерів-гінекологів.

Таким чином, в еру превентивної медицини інформація про генетичну схильність до раку молочної залози є не предначертанием, а можливістю вибору з розширення спектра можливостей.

Аліна Андріїв, завідувачка відділенням гормонезалежних пухлин у жінок, к.м.н., доцент кафедри онкології Івано-Франківського онкологічного диспансера

Дар’я Петриляк, лікар-хірург

X