Поради психолога

Що сказати замість «не переживай»?

- Часто, на переживання людини звучать фрази на кшталт цих: «не хвилюйся...», «ну що ж, зараз усім важко...», «не переймайся так, все налагодиться». Це може пояснити тим, що іншій людині хочеться швидше втішити, поділитися досвідом, змінити ситуацію або захистити себе від сильних переживань.

Подібні фрази — це точно не те, що хоче почути співрозмовник у відповідь на свої почуття. Адже виникає відчуття знецінення, емоційна віддаленість і переконаність у тому, що його не розуміють.

Що може допомогти в підтримці іншого у переживаннях?

- Не оцінювати почуття іншої людини та не засуджувати їх. Кожен із нас реагує по-різному на життєві ситуації. Тому виявляючи емпатію, ми транслюємо, що кожна людина має право реагувати по-своєму і відчувати різні почуття.

- Постаратися стати на місце іншого і запитати себе: «Що я відчуваю?», «Як мені?», «Чого б мені хотілося в цій ситуації та які почути слова?» Головне тут не зливатися з іншою людиною, а намагатися зрозуміти її та знайти необхідні слова підтримки.

- Допомогти іншому розпізнати його почуття і назвати їх, якщо це доречно. Коли ви називаємо свої почуття, ми можемо зрозуміти себе та мати вплив на свій стан. Але в деяких випадках краще не торкатись теми почуттів певний час, тому треба орієнтуватися на ситуацію.

«Людину лікує людина».

Тому, навіть п’ятихвилинна емпатійна розмова може підтримати іншого і дати розуміння, що його слухають, підтримують і з ним усе нормально.

X