Перший візит до гінеколога

Регулярні візити до гінеколога є необхідністю. Навіть цілком здорова та не вагітна жінка має відвідувати гінеколога принаймні раз на рік.

Помилково вважається, що про візит до лікаря-гінеколога треба думати тільки після того, як почнеш жити сексуальним життям.

Головним питанням є вибір лікаря: компетентного, уважного і добросовісного.

Нині кожна з нас має право на отримання безкоштовної допомоги гінеколога в поліклініці. Можна також скористатися платними послугами: в приватному кабінеті, чи клініці. Якщо можеш, розпитай знайомих жінок – безперечно, більшість з них може Тобі порадити, до якого лікаря варто звертатися, а якого краще оминати.

Запитай, чи лікар:

  • все докладно з’ясував;
  • відповів на всі запитання;
  • був привітним і культурним, ставився до пацієнтки з повагою;
  • чи була збережена приватність – напр., чи ніхто не входив до кабінету під час огляду.

Перед першим візитом до гінеколога пригадай собі, а краще запиши наступні дані:

  • дату останніх місячних, а також день циклу (початок циклу визначає перший день місячних, який вважаємо першим днем циклу);
  • свої скарги, або іншу причину, через яку звертаєшся до спеціаліста;
  • хвороби, якими захворіла, чи зараз хворієш, перенесені операції, ліки, які приймала або приймаєш зараз;
  • ліки, на які в тебе алергія.

Крім того, май при собі всі результати досліджень і документи про перебування в лікарні, які можуть - на Твою думку – бути корисними для лікаря.

Перебіг візиту:

Перший візит до лікаря-гінеколога може викликати в Тебе певну сором’язливість. Занепокоєння може викликати особливо спеціальне крісло для обстежень (дехто називає його „літаком”). Воно досить високе, з боків має спеціальні підпори для ніг. Лікар оглядає пацієнтку внутрішньо, тобто вводить їй до піхви палець, аби визначити положення і загальний стан матки та придатків. Обстеження шийки матки потребує використання спеціального вагінального дзеркала.

До обов’язків лікаря-гінеколога відноситься також обстеження грудей. Це важливий елемент профілактики захворювання на рак грудей. Завжди вимагай, аби лікар оглянув Тобі груди.

Крім огляду на кріслі, лікар проводить також розмову, тобто збирає анамнез, крім того, спеціальною щіточкою збирає виділення з піхви. На ватному тампоні залишаються клітини, які потім пройдуть дослідження в лабораторії. Таке гінекологічне дослідження називається цитологією, воно дозволяє виявити на ранніх стадіях рак шийки матки. Цитологію треба робити в період, між 10 та 14 днем циклу. Метою цитології є виявлення нових утворень на шийці матки, ранній стадії раку шийки, але найважливіше: стани та захворювання, які через кілька років можуть спричинити виникнення раку шийки матки.

Більш детальним дослідженням, яке радять у випадку поганого аналізу цитології є кольпоскопія – це дослідження виконується у випадку поганого аналізу обстеження шийки матки – такий метод полягає у обстеженні шийки через спеціальний мікроскоп, який збільшує приблизно у 50 разів. Поверхню слизової піхви оглядають за призначенням, на предмет існування в епітелії кислого або лужного середовища. Таким чином можна визначити, чи є причиною змін інфекційна складова, чи це нові утворення. У випадку, якщо поганими виявляться результати обох досліджень, то наступним етапом є гістопатологічне дослідження взятих зразків.

Якщо лікаря щось непокоїть під час звичайного гінекологічного обстеження, він може призначити ультразвукове дослідження, найкраще за допомогою зонду, який вводять до піхви, воно безболісне і не потребує спеціальних приготувань. Таке дослідження рекомендується проходити кожні півроку для жінок, яким більше 35 років та жінок, які мають генетичний ризик виникнення раку придатків (рак придатків не має жодних симптомів, навіть гормональних, а тому, дуже важливо його діагностувати на ранніх стадіях).

Перед призначенням будь-якого гормонального лікування або гормональних контрацептивів, лікар обов’язково повинен поміряти артеріальний тиск. Призначення інших дослідження, в тому числі і гормональних, залежить від анамнезу та гінекологічного огляду.

Може так статися, що лікар через власні погляди на життя не захоче виписувати рецепт на гормональні контрацептиви , потрібно знати, що в такому випадку лікар має направити Тебе до іншого лікаря, який випише Тобі такий рецепт.

Крім регулярних, щорічних обстежень, треба звертатися до лікаря у випадку, якщо в Тебе з’явилися якісь нехарактерні симптоми: напр., якщо появилися сильні виділення з піхви, які залишають сліди на білизні та відрізняються від звичайних виділень під час місячного циклу; або, якщо появилися кров’янисті виділення після статевого акту, якщо місячні тривають довше, ніж звичайно, якщо появляється кров не в період місячних, якщо місячні не з’являються взагалі, або ж, якщо з’являється відчуття болю та печіння в піхві.

У випадку підтвердження ерозії шийки матки, уникай електрокоагуляції, або припалювання (Такий метод лікування може використовуватися лише після народження дитини, бо після родів вона може відновитися, а крім того, дуже глибока електрокоагуляція пошкоджує залози шийки матки, що спричиняє інтенсивні виділення з шийки, що в свою чергу може стати причиною безпліддя). Важливо, аби лікар підтвердив такий стан хвороби, для цього часом необхідне бактеріологічне дослідження, часом вистачить лише дослідження ph піхви (за допомогою лакмусового папірця) і лікування запального процесу. Наполягай на медикаментозному лікуванні, або замороженні ерозії. Ерозія може бути викликана не лише бактеріями, часто причиною її виникнення є гормональні зміни – особливо в молодих дівчат, ерозія часто супроводжує використання гормональних контрацептивів (тоді немає сенсу лікування).

X